Alabama 
Stephanie C. Robinson, Fultondale High School, Birmingham

Alaska 
Linda C. Hulen, Bowman Elementary School, Anchorage

Arizona 
L. Mark Sweeney, Cactus Shadows High School, Cave Creek

Arkansas 
Leigh Sullivan, Greene County Tech High School, Paragould

California 
Kevin Williams, Davis Senior High School, Davis

Colorado 
Sharon R. Rhodes, Dunstan Middle School, Lakewood

Connecticut 
Wendy Nelson Kauffman, Metropolitan Learning Center, Bloomfield

Delaware 
Darrell Gravatt, Caesar Rodney High School, Camden

District of Columbia 
Amy Trenkle, Stuart-Hobson Museum Middle School

Florida 
Alan N. Kay, East Lake High School, Tarpon Springs

Georgia 
Oliver Jack Collins, Stockbridge High School, Stockbridge

Hawaii 
Renee Adams, Samuel Enoka Kalama Intermediate, Makawao

Idaho 
Debra Jo Woodard, Skyline High School, Idaho Falls

Illinois 
Kristy Lynn Caywood, A. Vito Martinez Middle School, Romeoville

Indiana 
Jon D. Carl, F.J. Reitz High School, Evansville

Iowa 
Ron VanStrien, Southeast Warren High School, Liberty Center

Kansas 
Walt Cochran, Gardner Edgerton High School, Gardner

Kentucky 
Virginia Allen Gooch, Hanson Elementary School, Hanson

Louisiana 
Jamie Fratello Staub, Grace King High School, Metairie

Maine 
Dennis Edmondson, Mt. Ararat High School, Topsham

Maryland 
Brian White, Allegany High School, Cumberland

Massachusetts 
Beth A. Harding, Sullivan Middle School, Worcester

Michigan 
Thomas F. Sleete, Southfield-Lathrup Senior High School, Lathrup Village

Minnesota 
Jesse Godzala, Foley Senior High, Foley

Mississippi 
Thomas P. Watts, Madison Middle School, Madison

Missouri 
Wendy R. Blanton-Kuhl, Carr Lane Visual and Performing Arts Middle School, St. Louis

Montana 
Richard Galli, Bridger Alternative School, Bozeman

Nebraska 
Daniel M. Jensen, Waverly High School, Waverly

Nevada 
John R. Gilbertson, Reno High School, Reno

New Hampshire 
Sean M. O’Mara, Keene Middle School, Keene

New Jersey 
Rosanne Lichatin, West Morris Central High School, Chester**

New Mexico 
Nancy K. Schick, Los Alamos High School, Los Alamos

New York 
Adam N. Stevens, Frederick Douglass Academy, New York

North Carolina 
Ray Parrish, Northwest Guilford High School, Greensboro

North Dakota 
William Landry, Central High School, Grand Forks

Ohio 
Joseph R. Bellas, Tippecanoe High School, Tipp City

Oklahoma 
Amy J. Schulke, Chisholm Elementary School, Edmond

Oregon 
James A. Harms, Waldo Middle School, Salem

Pennsylvania 
Krista Rosensteel, Mechanicsburg Middle School, Mechanicsburg

Rhode Island 
Diane R. Morel, St. Mary Academy – Bay View, Riverside

South Carolina 
John B. Adams III, White Knoll High School, Lexington

South Dakota 
Darlene Kaye Telkamp, Spearfish Middle School, Spearfish

Tennessee 
Don Roe, North Side High School, Jackson

Texas 
Elaine Schwartz, Langham Creek High School, Houston

Utah 
Rebecca Yvonne Ibarra, Scott M. Matheson Junior High, Magna

Vermont 
William K. Olsen Jr., Rutland High School, Stratton

Virginia 
Mary M. Gunsalus, Landstown Middle School, Virginia Beach

Washington 
Jim Sawatzki, Bethel High School, Spanaway

West Virginia 
Patricia Dillon, Tug Valley High School, Williamson

Wisconsin 
John Hallagan, Magee Elementary School, Genesee Depot

Wyoming 
Patricia Anne Green, Natrona County High School, Casper

Department of Defense Education Activity  
Martha S. Drane, Patch American High School, Stuttgart, Germany

US Territories 
Margarita Kose, Pohnpei Island Central School, Kolonia

US Virgin Islands 
Lauren Varlack, Charlotte Amalie High School, St. Thomas

**National Winner