Alabama
Marjo Gann, Hoover High School, Hoover

Alaska 
Patricia S. Behner, North Pole High School, North Pole

Arkansas 
Michael D. Polston, Cabot High School, Cabot

California 
Kenneth E. Hooper, Bakersfield High School, Bakersfield

Colorado 
Karen Green, Aspen High School, Aspen

Connecticut 
Jeanne Marie Benoit, Putnam Middle School, Putnam

Delaware 
Sandy Furbush, Sussex Technical High School, Georgetown

District of Columbia 
Annie C. Miller, Jefferson Junior High School

Florida 
Regina Stuck, Homestead Middle School, Homestead

Georgia 
Andrew G. White, Morrow High School, Morrow

Hawaii 
Wray Jose, Moanalua High School, Honolulu

Idaho 
Gail Chumbley, Eagle High School, Eagle

Illinois 
Robert A. Rodey, Marian Catholic High School, Chicago Heights

Indiana 
Stephen S. Hardwick, Indian Creek Elementary School, Indianapolis

Iowa 
James Daniel, Valley High School, West Des Moines

Kansas 
Martha Howard, Indian Hills Middle School, Prairie Village

Kentucky 
Patricia J. Morris, Ballard High School, Louisville

Louisiana 
Jane Texada, Pineville High School, Pineville

Maine 
Gail Lamb, Monmouth Academy, Monmouth

Maryland 
Robert Alan Handy, Bel Air High School, Bel Air

Massachusetts 
W. Dean Eastman, Beverly High School, Beverly

Michigan 
Timothy J. Evans, Marysville Middle School, Marysville

Minnesota 
Lonni Skrentner, Edina High School, Edina

Mississippi 
Todd E. Boucher, Biloxi High School, Biloxi

Missouri 
Joan W. Musbach, Ladue Middle School, St. Louis

Montana 
Norman F. Anderson, Great Falls High School, Great Falls

Nebraska 
Mark Hunt, Boone Central High School, Albion

Nevada 
Carol Hines, The Darrell C. Swope Middle School, Reno

New Hampshire 
Thomas Gilfoyle, Nashua North High School, Nashua

New Jersey 
Beverly Jones, Trenton Central High School, Trenton

New Mexico 
Jim Smith, Mayfield High School, Las Cruces

New York 
Celestine DeSaussure, Mark Twain Intermediate School, Brooklyn

North Carolina 
Allen Guidry, J.H. Rose High School, Greenville

North Dakota 
Jeffrey C. Stotts, Devils Lake High School, Devils Lake

Ohio 
Linda Darus Clark, Padua Franciscan High School, Parma

Oklahoma 
Stephen G. Stevens, Latta High School, Ada

Oregon 
Kristie Duyckinck, Century High School, Hillsboro

Pennsylvania 
Angela Matt, Loomis Elementary School, Broomall

Rhode Island 
Robert A. Scappini, Central Falls High School, Central Falls

South Carolina 
Priscilla McPheeters, Coughman Road Elementary, Columbia

South Dakota 
Vikki Hasche, Arlington Elementary School, Arlington

Tennessee 
Mary Catherine Bradshaw, Hillsboro High School, Nashville

Texas 
Melony Glynn Speer, East Central Heritage Middle School, San Antonio

Utah 
Conn James Wood, Dixie Middle School, St. George

Vermont 
Jerry Desmaris, Spaulding High School, Barre

Virginia
Barbara W. Weaver, Thomas Eaton Middle School, Hampton

Washington 
Marshall Mah, Mount Spokane High School, Mead

West Virginia 
Robert Wilson, Parkersburg High School, Parkersburg

Wisconsin 
Kathleen Cochrane Kean, Nicolet High School, Glendale**

Wyoming 
Kevin Cates, McCormick Junior High School, Cheyenne

Puerto Rico 
Elsa Castro, University Gardens High School, San Juan

Department of Defense Education Agency 
N. Wayne Craig, Quantico Middle High School, Quantico

US Territories 
Letoa R. Atafua, Tafuna High School, Pago Pago

US Virgin Islands 
Leonice Donovan, Edith Williams Elementary School, St. Thomas

**National Winner