Alabama
Stephanie C. Robinson, Fultondale High School, Birmingham
Alaska
Linda C. Hulen, Bowman Elementary School, Anchorage
Arizona
L. Mark Sweeney, Cactus Shadows High School, Cave Creek
Arkansas
Leigh Sullivan, Greene County Tech High School, Paragould
California
Kevin Williams, Davis Senior High School, Davis
Colorado
Sharon R. Rhodes, Dunstan Middle School, Lakewood
Connecticut
Wendy Nelson Kauffman, Metropolitan Learning Center, Bloomfield
Delaware
Darrell Gravatt, Caesar Rodney High School, Camden
District of Columbia
Amy Trenkle, Stuart-Hobson Museum Middle School
Florida
Alan N. Kay, East Lake High School, Tarpon Springs
Georgia
Oliver Jack Collins, Stockbridge High School, Stockbridge
Hawaii
Renee Adams, Samuel Enoka Kalama Intermediate, Makawao
Idaho
Debra Jo Woodard, Skyline High School, Idaho Falls
Illinois
Kristy Lynn Caywood, A. Vito Martinez Middle School, Romeoville
Indiana
Jon D. Carl, F.J. Reitz High School, Evansville
Iowa
Ron VanStrien, Southeast Warren High School, Liberty Center
Kansas
Walt Cochran, Gardner Edgerton High School, Gardner
Kentucky
Virginia Allen Gooch, Hanson Elementary School, Hanson
Louisiana
Jamie Fratello Staub, Grace King High School, Metairie
Maine
Dennis Edmondson, Mt. Ararat High School, Topsham
Maryland
Brian White, Allegany High School, Cumberland
Massachusetts
Beth A. Harding, Sullivan Middle School, Worcester
Michigan
Thomas F. Sleete, Southfield-Lathrup Senior High School, Lathrup Village
Minnesota
Jesse Godzala, Foley Senior High, Foley
Mississippi
Thomas P. Watts, Madison Middle School, Madison
Missouri
Wendy R. Blanton-Kuhl, Carr Lane Visual and Performing Arts Middle School, St. Louis
Montana
Richard Galli, Bridger Alternative School, Bozeman
Nebraska
Daniel M. Jensen, Waverly High School, Waverly
Nevada
John R. Gilbertson, Reno High School, Reno
New Hampshire
Sean M. O’Mara, Keene Middle School, Keene
New Jersey
Rosanne Lichatin, West Morris Central High School, Chester**
New Mexico
Nancy K. Schick, Los Alamos High School, Los Alamos
New York
Adam N. Stevens, Frederick Douglass Academy, New York
North Carolina
Ray Parrish, Northwest Guilford High School, Greensboro
North Dakota
William Landry, Central High School, Grand Forks
Ohio
Joseph R. Bellas, Tippecanoe High School, Tipp City
Oklahoma
Amy J. Schulke, Chisholm Elementary School, Edmond
Oregon
James A. Harms, Waldo Middle School, Salem
Pennsylvania
Krista Rosensteel, Mechanicsburg Middle School, Mechanicsburg
Rhode Island
Diane R. Morel, St. Mary Academy – Bay View, Riverside
South Carolina
John B. Adams III, White Knoll High School, Lexington
South Dakota
Darlene Kaye Telkamp, Spearfish Middle School, Spearfish
Tennessee
Don Roe, North Side High School, Jackson
Texas
Elaine Schwartz, Langham Creek High School, Houston
Utah
Rebecca Yvonne Ibarra, Scott M. Matheson Junior High, Magna
Vermont
William K. Olsen Jr., Rutland High School, Stratton
Virginia
Mary M. Gunsalus, Landstown Middle School, Virginia Beach
Washington
Jim Sawatzki, Bethel High School, Spanaway
West Virginia
Patricia Dillon, Tug Valley High School, Williamson
Wisconsin
John Hallagan, Magee Elementary School, Genesee Depot
Wyoming
Patricia Anne Green, Natrona County High School, Casper
Department of Defense Education Activity
Martha S. Drane, Patch American High School, Stuttgart, Germany
US Territories
Margarita Kose, Pohnpei Island Central School, Kolonia
US Virgin Islands
Lauren Varlack, Charlotte Amalie High School, St. Thomas
**National Winner