Alabama
Marjo Gann, Hoover High School, Hoover
Alaska
Patricia S. Behner, North Pole High School, North Pole
Arkansas
Michael D. Polston, Cabot High School, Cabot
California
Kenneth E. Hooper, Bakersfield High School, Bakersfield
Colorado
Karen Green, Aspen High School, Aspen
Connecticut
Jeanne Marie Benoit, Putnam Middle School, Putnam
Delaware
Sandy Furbush, Sussex Technical High School, Georgetown
District of Columbia
Annie C. Miller, Jefferson Junior High School
Florida
Regina Stuck, Homestead Middle School, Homestead
Georgia
Andrew G. White, Morrow High School, Morrow
Hawaii
Wray Jose, Moanalua High School, Honolulu
Idaho
Gail Chumbley, Eagle High School, Eagle
Illinois
Robert A. Rodey, Marian Catholic High School, Chicago Heights
Indiana
Stephen S. Hardwick, Indian Creek Elementary School, Indianapolis
Iowa
James Daniel, Valley High School, West Des Moines
Kansas
Martha Howard, Indian Hills Middle School, Prairie Village
Kentucky
Patricia J. Morris, Ballard High School, Louisville
Louisiana
Jane Texada, Pineville High School, Pineville
Maine
Gail Lamb, Monmouth Academy, Monmouth
Maryland
Robert Alan Handy, Bel Air High School, Bel Air
Massachusetts
W. Dean Eastman, Beverly High School, Beverly
Michigan
Timothy J. Evans, Marysville Middle School, Marysville
Minnesota
Lonni Skrentner, Edina High School, Edina
Mississippi
Todd E. Boucher, Biloxi High School, Biloxi
Missouri
Joan W. Musbach, Ladue Middle School, St. Louis
Montana
Norman F. Anderson, Great Falls High School, Great Falls
Nebraska
Mark Hunt, Boone Central High School, Albion
Nevada
Carol Hines, The Darrell C. Swope Middle School, Reno
New Hampshire
Thomas Gilfoyle, Nashua North High School, Nashua
New Jersey
Beverly Jones, Trenton Central High School, Trenton
New Mexico
Jim Smith, Mayfield High School, Las Cruces
New York
Celestine DeSaussure, Mark Twain Intermediate School, Brooklyn
North Carolina
Allen Guidry, J.H. Rose High School, Greenville
North Dakota
Jeffrey C. Stotts, Devils Lake High School, Devils Lake
Ohio
Linda Darus Clark, Padua Franciscan High School, Parma
Oklahoma
Stephen G. Stevens, Latta High School, Ada
Oregon
Kristie Duyckinck, Century High School, Hillsboro
Pennsylvania
Angela Matt, Loomis Elementary School, Broomall
Rhode Island
Robert A. Scappini, Central Falls High School, Central Falls
South Carolina
Priscilla McPheeters, Coughman Road Elementary, Columbia
South Dakota
Vikki Hasche, Arlington Elementary School, Arlington
Tennessee
Mary Catherine Bradshaw, Hillsboro High School, Nashville
Texas
Melony Glynn Speer, East Central Heritage Middle School, San Antonio
Utah
Conn James Wood, Dixie Middle School, St. George
Vermont
Jerry Desmaris, Spaulding High School, Barre
Virginia
Barbara W. Weaver, Thomas Eaton Middle School, Hampton
Washington
Marshall Mah, Mount Spokane High School, Mead
West Virginia
Robert Wilson, Parkersburg High School, Parkersburg
Wisconsin
Kathleen Cochrane Kean, Nicolet High School, Glendale**
Wyoming
Kevin Cates, McCormick Junior High School, Cheyenne
Puerto Rico
Elsa Castro, University Gardens High School, San Juan
Department of Defense Education Agency
N. Wayne Craig, Quantico Middle High School, Quantico
US Territories
Letoa R. Atafua, Tafuna High School, Pago Pago
US Virgin Islands
Leonice Donovan, Edith Williams Elementary School, St. Thomas
**National Winner