Alabama
Diane Blocker, Huntsville High School, Huntsville
Alaska
Stephanie Thornton, Anchorage School District, Anchorage
Arizona
Gina Bedene, Mountain Ridge High School, Phoenix
Arkansas
Billie J. Handly, Star City High School, Star City
California
Kirk S. Goddard, Jacoby Creek School, McKinleyville
Colorado
Frank E. Deserino, South High School, Denver
Connecticut
Tracey Wilson, Conard High School, West Hartford
Delaware
Robert J. Lingenfelter, Skyline Middle School, Wilmington
District of Columbia
Cosby Hunt, Columbia Heights Education Center
Florida
Delia Chacon, Oak Ridge High School, Orlando
Hawaii
Cynthia Tong, Mililani High School, Mililani
Idaho
Douglas P. StanWiens, Timberline High School, Boise
Illinois
Cynthia Lightle, Maud Griggsville-Perry CUSD #4, Griggsville
Indiana
Tom Haywood, Indian Creek Middle School, Trafalgar
Iowa
Gina Hanna, Prairie Central Springs Middle School, Nora Springs
Kansas
Timothy J. Warsnak, USD 440 Halstead-Bentley, Halstead
Kentucky
Keely C. J. Green, North Oldham Middle School, Goshen
Louisiana
Jennifer Johnson-Velasquez, Trinity Episcopal School, New Orleans
Maine
Diana Dionne-Morang, Gardiner Regional Middle School, Gardiner
Maryland
Thomas Acampora, Baltimore Talent Development High School, Baltimore
Massachusetts
David B. Mitchell, Masconomet Regional High School, Topsfield**
Michigan
Karen Lessenberry, Wylie E. Groves High School, Beverly Hills
Minnesota
Jerry L. Benson, Luverne Middle/High School, Luverne
Mississippi
Charles M. Yarborough, Mississippi School for Mathematics and Science, Columbus
Missouri
Terence M. Verstraete, Webster Groves High School, Webster Groves
Nebraska
James Bates, Wilber-Clatonia High School, Wilber
Nevada
Jeffrey A. Hinton, Sierra Vista High School, Las Vegas
New Hampshire
Caroline E. Storrs, Cornish School, Cornish
New Jersey
Glenn Healy, Marlboro Memorial Middle School, Morganville
New York
Henry Dircks, W. C. Mepham High School, Bellmore
North Carolina
Thomas D. Perry, South Caldwell High School, Hudson
North Dakota
Keith W. Thompson, A. L. Hagen High School, Dickinson
Oklahoma
Ann Kennedy, Southeast High School, Oklahoma City
Oregon
Ernest L. Sowards, William Lord High School, Woodburn
Pennsylvania
Mark Wallace, Gateway High School, Monroeville
Rhode Island
Teresa Murray, Winman Junior High School, Providence
South Carolina
Perry McLeod, Richland Northeast High School, Columbia
South Dakota
Stephanie Kaufman, Sturgis Brown High School, Sturgis
Tennessee
Henry Camp, Sequatchie County High School, Dunlap
Texas
Helen Bradley, Nimitz High School, Irving
Utah
Steven Miller, Kearns High School, West Jordan
Vermont
Craig W. Willey, Mill River Union High School, North Clarendon
Virginia
Candace Schafer-Southard, Warhill High School, Warhill
Washington
Mary Elizabeth Gottschalk, Assumption Catholic School, Bellingham
West Virginia
Stanley Ray Duncan, Summers County High School, Hinton
Wisconsin
John DeRose, Whitefish Bay High School, Whitefish Bay
Wyoming
Sheila M. Munger, Newcastle Middle School, Newcastle
Department of Defense Education Agency
Patricia Robblee, Lejeune High School, Camp Lejeune
**National Winner