Alabama
Rebecca Bidwell, E. B. Erwin High School, Birmingham
Alaska
Chadwick Frey, Schoenbar Middle School, Ketchikan
Arizona
Nancie Lindblom, Skyline High School, Mesa
Arkansas
Scott Shaddox, Omaha High School, Omaha
California
Valerie Ziegler, Lincoln High School, San Francisco
Colorado
Kurt Knierim, Rocky Mountain High School, Fort Collins
Connecticut
Jean Golicz, Glastonbury High School, Glastonbury
Delaware
Barbara Markham, Padua Academy, Wilmington
District of Columbia
Carlton Ackerman, School Without Walls
Florida
Tom Glaser, Mater Academy Middle/High School, Hialeah Gardens
Georgia
Janet Barger, North Forsyth High School, Cumming
Hawaii
Wendi Vincent, Sacred Hearts Academy, Honolulu
Idaho
Jean Chantrill, North Fremont Junior/Senior High School, Ashton
Illinois
Christine Adrian, Jefferson Middle School, Champaign
Indiana
Greg Lewis, Columbus East High School, Columbus
Iowa
Brian Connick, Algona Community High School, Algona
Kansas
Nathan McAlister, Royal Valley Middle School, Mayetta**
Kentucky
Ashley Adkins, Paducah Tilghman High School, Paducah
Louisiana
Nicole Hall-Mitchell, Destrehan High School, Destrehan
Maine
Della Martin, Blue Hill Consolidated School, Blue Hill
Maryland
Joseph Anderson, George Washington Carver Center for Arts and Technology, Towson
Massachusetts
Kelley Brown, Easthampton High School, Easthampton
Michigan
James Cameron, Saline High School, Saline
Minnesota
Tom Hilgren, Chatfield Public Schools, Chatfield
Mississippi
Julie Heintz, Mississippi School of Mathematics and Science, Columbus
Missouri
Angelia Moore, Oakville Senior High School, St. Louis
Montana
Derek Strahn, Bozeman High School, Bozeman
Nebraska
Lindsay Behne, Bryan High School, Omaha
Nevada
Everett Shropshire, Virginia City High School, Virginia City
New Hampshire
Mark Bingham, Prospect Mountain High School, Alton
New Jersey
Yvonne Beatrice, Mahwah High School, Mahwah
New Mexico
Nikolina Keyes, San Andres High School, Mesilla
New York
William Carpluk, Patchogue-Medford High School, Medford
North Carolina
Scott Culclasure, American Hebrew Academy, Greensboro
Ohio
Paul LaRue, Washington High School, Washington Court House
Oklahoma
Jennifer Seal, Putnam City North High School, Oklahoma City
Oregon
Marsha Klosterman, Siuslaw Middle School, Florence
Pennsylvania
Marc Brasof, Constitution High School, Philadelphia
Rhode Island
Gracieta Small, Lincoln High School, Lincoln
South Carolina
Jeffrey Eargle, Mid-Carolina High School, Prosperity
South Dakota
Rebecca Kelley, Washington High School, Sioux Falls
Tennessee
Mark Scott, East High School, Memphis
Texas
Gwen Cash, Clear Creek High School, League City
Utah
Debra Cline, Granite Peaks Alternative High School, Salt Lake City
Vermont
John Peterson, Rutland High School, Rutland
Virginia
James Percoco, West Springfield High School, Springfield
Washington State
Doug Perry, Gig Harbor High School, Gig Harbor
West Virginia
James Wendt, Nitro High School, Nitro
Wisconsin
Christine Kadonsky, Wausau West High School, Wausau
Wyoming
Sally O'Brien, Kelly Walsh High School, Casper
Department of Defense Education Activity
Gregory Jacobs, Rota High School, Rota Naval Station, Spain
US Territories
Rodney A. Pama, Luis P. Untalan Middle School, Barrigada, Guam
**National Winner